Penise Şok Dalga(ESWT) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastanın mutlaka üroloji doktoru tarafından değerlendirilip, vasküler kaynaklı sertleşme sorunu olduğu tespit edildikten  sonra ESWT başlanabilir.

Şok Dalga tedavisi Medispec firması tarafından üretilen Omnispec™ Model ED1000™ cihaz ile yapılmaktadır. Bu cihaz, düşük yoğunluklu akustik ses dalgaları üretir ve bir prob vasıtasıyla peniste farkli bölgelere verir.Bugüne kadar, dünyada binlerce hasta ED1000™ cihazı ile tedavi edilmiştir .

ESWT tedavisi  3 hafta süreyle haftada 2 kez olarak 6 seans uygulanır.Bir ay süreyle tedaviye ara verilir.Sonra hastanın  durumuna göre ikinci kez tekrar aynı şekilde yapılarak 12 seans tamamlanır. Her seansta  penisin 5 farklı bölgesine 300 toplam 1500 atım yapılır .Seans sayısı sertleşme sorununun ağırlığına göre belirlenmektedir.

Bazen haftada 3 kez ,2 haftada 6 seans yapılır.Diğer bir uygulama şeklide her gün bir seans yapılıp 6 günde tedaviyi tamamlamaktır.Yayınlarda bu uygulama şekillerinde sonuçlar arasında bir fark olmadığı belirtilmiştir.

Her seans,yaklaşık 15 dakika sürer. Hastada işlem sırasında ve sonrasında ağrı olmaz. Penis içinde ve cildinde yaralanma , morarma olmaz. İşlem sırasında anestezi veya ağrı kesici uygulamaları gerekmez. Ön hazırlık gerektirmemesi, hiçbir ilaç veya eşlik eden diğer hastalıklarla etkileşiminin olmaması büyük avantajdır.

İşlem sonrası hastalar günlük hayatlarına ve cinsel hayatlarına  devam edebilirler. Uzun yıllardır uygulanmakta olup gösterilmiş hiçbir yan etkisi yoktur.

PDE5i ilaçları ,PRP(trombosit zengin plazma) ve kök hücre tedavileri ile birlikte yapılınca başarı oranları artar.

Herşeyden önemlisi arteryel yetmezliğe bağlı ED tedavisinde uygulanan tüm yöntemlerden farklı olarak semptomatik değil (şikayeti giderici), altta yatan sebebi tedavi edici olması ile sertleşme bozukluklarının  tedavisinde  yeni bir çığır açmıştır. Penisteki kan akımını artıran bu yöntemin sonuçları oldukça yüz güldürücüdür.

2013 yılından beri Avrupa Üroloji Birliğinin klavuzunda ilk basamak tedaviler arasında önerilmektedir. ED1000 Erektil disfonksiyon tedavisi 2012 yılından beri TC Sağlık Bakanlığından kayıtlı ve onaylıdır.

Bu gönderiyi paylaş


WeCreativez WhatsApp Support
Doktorunuza sormak istediklerinizi WhatsApp üzerinden hemen sorabilirsiniz.
Merhaba, sorularınızı bekliyoruz.