Penise Şok Dalga (ESWT) Tedavisi Nedir?

Düşük enerjili şok dalga tedavisi, vücut dışında bir cihazda  oluşturulan ultrasonik ses dalgalarını düşük yoğunlukta enerjiye dönüştürülüp, şok dalgaları şeklinde, özel bir başlık aracılığı ile  rahatsızlığın bulunduğu vücut bölgesine uygulanan ve doku bütünlüğünü bozmayan bir tedavi şeklidir.

Doku seviyesinde bulunan damarlar ve çevresinde yer alan kök ve olgun hücrelerin uyarılarak, iyileşmeyi ve yenilenmeyi arttırıcı mikrotravmalar oluşturulur. ESWT  endotelyal nitrik oksit sentaz (eNOS) , vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) ve büyüme faktörleri(GH)  yapımında artışa yol açar.Böylece anjiogenez ile ilişkili  neovaskülarizasyon, kök hücre ve endotelyal hücre çoğalmasını sağlayan nedenlerle corpus cavernosumda yeni damarlar oluşur.

İlk kez 1985’te böbrek taşlarını kırmakta kullanıldı.(1000 bar)

2000 yılından beride ortapedi ve fizik tedavide spor yaralanmaları, eklem ağrı ve kronik iltihabını azaltmak için kullanıldı.

Kalp krizi geçiren hastalarda yeni kalp damarları oluşturmak için 1999 yılından beri kullanılmaktadır.

Bundan esinlenerek ilk kez ürolojide Vardi ve arkadaşları tarafından 2010 yılında kullanıldı. (Eur Urol 2010; 58(2): 243–248.) 2012 yılından sonrada ereksiyon problemlerini çözmek için tüm dünyada kullanıldı.

ESWT ürolojide şu an itibari ve yapılan çalışmalar ışığında sertleşme bozukluğu,Peyroni hastalığı ve kronik prostatit (pelvik ağrı sendromu) tedavisinde kullanılmaktadır.

Günümüzde  Avrupa Üroloji Birliğinin Kılavuz kitaplarında ESWT 1.Basamak tedavi olarak yer almaktadır.

Bu gönderiyi paylaş


WeCreativez WhatsApp Support
Doktorunuza sormak istediklerinizi WhatsApp üzerinden hemen sorabilirsiniz.
Merhaba, sorularınızı bekliyoruz.