Sertleşme Bozukluğu Tedavisinde Kombine Tedaviler (Şok Dalga-PRP) Nelerdir?

Günümüzde sertleşme bozukluğu tedavisinde ilaçlar, iğne, vakum cihazları, protez ameliyatları uygulanır. Ancak bu tedaviler hastalığı iyileştirici değildir. Günü kurtarmak için uygulanan semptomatik (şikâyeti giderici) tedavilerdir. Uzun zamandır bilim insanları doğal iyileştirici tedavi üzerinde çalışmaktadırlar. Bu amaçla önce penise şok dalga tedavisi sonra PRP ve kök hücre tedavisi geliştirilmiştir.

Şok dalga tedavisi,PRP ve kök hücre tedavileri birlikte veya peş peşe özellikle orta ve ağır derecede sertleşme sorunu olan hastalarda kullanılır. Genellikle çok ağır , uzun süreli , çoklu nedenlere bağlı sertleşme sorununda , PDE5 ilaçlarına başlangıçtan beri hiç yanıt vermeyenlerde, komorbidetesi çok fazla olan yaşlı hastalarda kombine tedaviler yapılır.Amaç hastaları iğne tedavilerinden ve protez ameliyatlarından kurtarmaktır.Doğal veya ilaçlar kullanarak sertleşmeyi sağlamaktır.

2017 yılında Yunanistanda yapılan çalışmada, (Protogerou V, Hellenic Urology 2017, 29 (3): 34-41) sertleşme sorunu olan ve sadece aşı tedavisine yanıt veren  15 hasta 3 gruba ayrılıp kök hücre enjeksiyon tedavisi yapıldı. İlk 5 hastaya adipose kök hücre+PRP, ikinci gruptaki 5 hastaya sadece kök hucre ve son gruptaki 5 hastayada sadece PRP yapıldı. Kök hücre+PRP   yapılan grupta en iyi neticeler alınmıştır,5 hastanın hepsi daha önce yanıt vermezken   ılaç ile seks yapmıştır.

Penise şok dalga tedavisi , PRP ve kök hücre tedavilerinin yan etkisinin bulunmaması,doğal olması  ve sonuçlarının yüz güldürücü olması tercih edilmelerinin en önemli nedenlerindendir. Bu tedavilerin bir arada kullanımı sonucu %50-80’lere varan başarılar elde edilmektedir.Ancak hala deneysel olan bu yöntemlerde daha fazla klinik kontrollu araştırmalara ve yayınlara gerek vardır.

Üroloji alanında peyronie hastalığında da tunika albugiena üzerindeki plak bölgelerine yapılan şok dalga tedavisi ,PRP veya ikisinin beraber  uygulanması ile plakların küçüldüğü ve eridiği bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Bu yüzden peyroni hastalığının tedavisinde de  yeni bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

Sertleşme bozukluğu olan hastalarda  Penise şok dalga tedavisi , PRP ve kök hücre tedavileri doğal, güvenli  ve ümit verici bir tedavi yöntemleri  olmalarına  rağmen ileride yapılacak geniş çaplı ,iyi tasarlanmış randomize kontrollü klinik çalışmalara kesinlikle ihtiyaç vardır .Ancak bu çalışmalar sayesinde Sertleşme bozukluğu konusunda yeni bir döneme girilebilecektir.

Bu gönderiyi paylaş


WeCreativez WhatsApp Support
Doktorunuza sormak istediklerinizi WhatsApp üzerinden hemen sorabilirsiniz.
Merhaba, sorularınızı bekliyoruz.