Sertleşme Bozukluğu Tedavisinde P-Shot(PRP) Nedir?

PRP İngilizce “Platelet Rich Plasma” ifadesinin baş harflerinden türetilmiş olup, trombositten zengin plazma anlamına gelmektedir. PRP tedavisi özellikle son birkaç yılda giderek artan bir şekilde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmış yeni bir yöntemdir.

Yunan üreme tanrısı Priapustan esinlenerek penis için priapus adı kullanılır bu nedenle ürolojide Priapus Shot veya kısaca P-shot ta denilir.

PRP tedavisi üroloji, ortopedi, dermatoloji, plastik cerrahi, ve kozmetik sektöründe güvenli ve etkili bir şekilde kullanılmaktadır. PRP’ nin etkinliği ve güvenilirliği uluslararası bir çok çalışmada gösterilmiştir

PRP Amerika Birleşik Devletlerinde ve Kuzey Avrupa ülkelerinde üroloji alanında sertleşme sorunu tedavisi ve penis büyütülmesi amacıyla yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Penise PRP tedavisindeki amaç kendi pıhtılaşma hücrelerimizi vucut dışında aktive edip, zenginleştirerek penise geri vermektir.

PRP kişinin kendi kanından elde edilen bir sıvıdır. Hastanın kanı alındıktan sonra tek kullanımlık PRP hazırlama kitinde bulunan filtreler ve santrüfüj yardımı ile PRP sıvısı hazır hale getirilir. Elde edilen PRP sıvısının içerisinde yoğun bir şekilde trombositler (platelet) ve büyüme faktörleri (PDGF, VEGF, TGF- α ve TGF- β) mevcuttur.

PRP sıvısı hasta olan bölgeye enjekte edildiğinde bu bölgeyi tamir eder, doku iyileşmesini uyarır, mevcut dokuları büyütür ve bu dokudaki kök hücreleri uyararak dokuların gençleşmesini sağlar. Ancak PRP bir kök hücre tedavisi değildir.

Bu gönderiyi paylaş


WeCreativez WhatsApp Support
Doktorunuza sormak istediklerinizi WhatsApp üzerinden hemen sorabilirsiniz.
Merhaba, sorularınızı bekliyoruz.