Sertleşme Bozukluğunda Önemli Kök Hücre Yayınları Nelerdir?

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, yağ dokusundan elde edilen kök hücrelerin penis içine enjekte edilmesinin sertleşme fonksiyonlarını düzelttiği bulunmuştur. (1) Hayvan deneyleri bu şekilde başarı ile sonuçlanınca klinik (insan) çalışmaları hız kazandı ve yayınlanmaya başlandı.

İlk çalışma 2010 yılında Kore’den Bahk ve arkadaşları tarafından yayınlandı (2) .Şeker hastalığı nedeniyle sertleşme bozukluğu yaşayan, hiçbir tedaviye yanıt vermeyen, protez uygulama kararı verilen, yaşları 57 ile 87 yaş arasında olan 7 hastanın penisine göbek kordonundan elde edilen kök hücreleri enjekte ettiler. Kök hücre tedavisi alan 7 hastanın 2’sinde ilaç ile sertleşme elde edildi. Tedavi süresince ve takiplerde hiçbir yan etki bildirilmedi.

2015 yılında ABD’de yapılan çalışmada, sertleşme bozukluğu olan (sadece penise iğne tedavisi ile sertleşmesi olan) ve yaşları 40-70 arasında olan 8 hastaya göbek kordonundan elde edilen kök hücreleri penise enjekte edilerek tedavi uygulanmıştır. 6.ayın sonunda 8 hastanın 3’ü hiçbir ilaca gereksinim duymadan, 4’ü düşük doz ağızdan ilaç alarak, 1 hasta ise penise iğne tedavisi ile cinsel ilişki yaşadıklarını belirtmiştir. Tedavi süresince bir yan etki bildirilmedi.(3)

2015 yılında İspanya’dan yapılan çalışmada sertleşme bozukluğu ve şeker hastası olan, hiçbir tedaviye yanıt vermeyen 8  hastanın penisine yağ dokusu kaynaklı kök hücreleri enjekte ettiler. 5 hasta ilaç ile seks yapabilmiş ve 4 hastada etki 1 sene devam etti (4).

2017 yılında Yunanistan’dan yapılan çalışmada; sertleşme sorunu olan ve sadece aşı tedavisine yanıt veren 15 hasta 3 gruba ayrılıp, kök hücre enjeksiyon tedavisi yapıldı. İlk 5 hastaya adipose kök hücre+PRP, ikinci gruptaki 5 hastaya sadece kök hücre ve son gruptaki 5 hastaya da sadece PRP yapıldı. Kök hücre+PRP   yapılan grupta en iyi neticeler alınmıştır,5 hastanın hepsi daha önce yanıt vermezken  ilaç ile seks yapmıştır.  (5)

Maltz ve arkadaşları sertleşme fonksiyonun iyileştirilmesi için kök hücrelerin başarılı ve güvenli bir şekilde kullanıldığını göstermiştir .(6)

Yakın gelecekte kuşkusuz kök hücre tedavisi sertleşme bozukluğu tedavisinde önemli bir doğal ve yan etkisiz tedavi yöntemi haline gelecektir.

 

KAYNAKLAR:

1-Garcia MM1, Fandel TM, Lin G, Shindel AW, Banie L, Lin CS, Lue TF.Treatment of erectile dysfunction in the obese type 2 diabetic ZDF rat with adipose tissue-derived stem cells. J Sex Med. 2010 Jan;7(1 Pt 1):89-98.

2- Bahk JY1, Jung JH, Han H, Min SK, Lee YS :Treatment of diabetic impotence with umbilical cord blood stem cell intracavernosal transplant: preliminary report of 7 cases. Exp Clin Transplant. 2010 Jun;8(2):150-60

3-Levy JA, Marchand M, Iorio L, Cassini W, Zahalsky MP:Determining the Feasibility of Managing Erectile Dysfunction in Humans With Placental-Derived Stem Cells. J Am Osteopath Assoc. 2016 Jan;116(1)

4- Garber MG, Carlos ND   Intracavernous administration of adipose stem cells: a new technique of treating erectile dysfunction in diabetic patient, preliminary report of 6 cases MOJ Cell Sci Rep. 2015;2(1):5‒8.

5- Protogerou V, Michalopoulos E, Mallis P, Gontika I, Liakouras C, Stavropoulos-Giokas C, Chrisofos M, Deliveliotis C. Stem cell therapy for erectile dysfunction: Preliminary results from a single-center pilot study in Greece. Hellenic Urology 2017, 29 (3): 34-41

6-Matz EL, Terlecki R, Zhang Y, et al. Stem Cell Therapy for Erectile Dysfunction. Sex Med Rev 2018;.

Bu gönderiyi paylaş


WeCreativez WhatsApp Support
Doktorunuza sormak istediklerinizi WhatsApp üzerinden hemen sorabilirsiniz.
Merhaba, sorularınızı bekliyoruz.