P-Shot (PRP) Tedavisi Etkisini Ne Zaman Gösterir?

PRP tedavisi, tedaviye başladıktan bir hafta sonra etki etmeye başlar ve maksimum etki göstermesi 3 ayı bulabilmektedir ve iyileşme süreci en az 12 ay kadar devam eder.

Sertleşme bozukluğu tedavisinde tek başına kullanılırsa etkinliği azdır.Bu nedenle penise şok dalga tedavisi(ESWT) ile beraber toplam üç seans olacak şekilde kullanıması önerilir.

Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların ilaçları kesildikten beş gün sonra PRP tedavisi yapılmalıdır. Tedaviden sonra bir hafta süresince tedavinin etkinliğini azaltabileceği için anti-inflamatuar dediğimiz ödem giderici ve ağrı kesici ilaçlar almamalıdır.

Bu güne kadar saptanmış yan etkisi yoktur.

Günümüzde bu tedaviler için en büyük sorun belirli kalıplaşmış ya da kabul edilmiş tedavi standartlarının olmamasıdır yani hala deneyseldirler.Gün geçtikçe artan sayıda kontrollu klinik çalışmalar ile bu sorunlar aşılacaktır. Çok yakın bir gelecekte Şok dalga ,PRP ve kök hücre tedavileri sertleşme bozukluklarında yan etkisi olmayan, doğal ve kalıcı tedavi yöntemleri olarak yeni ufuklar açacaktır.

Bu gönderiyi paylaş


WeCreativez WhatsApp Support
Doktorunuza sormak istediklerinizi WhatsApp üzerinden hemen sorabilirsiniz.
Merhaba, sorularınızı bekliyoruz.