Prostat Kanseri Ameliyatları Sonrası Oluşan Sertleşme Bozukluklarının Kök Hücre ile Tedavisi Nedir?

Açık veya robotik prostat kanseri ameliyatları sonrası sertleşme problemleri oranı %14 ile %90 arasındadır.Penil rehabilitasyonda kullanılan devamlı sertleşme ilaçları , vakum cihazı ve aşı tedavileri maalesef sertleşme sorununda doğal iyileşmeyi sağlayamamışlardır.

Danimarkada 2003-2014 yılları arasında, Radikal prostat kanseri ameliyatı olan 1127 hasta 1 senenin sonunda ereksiyon bozukluğu yönünden değerlendirildi. Bir yıl içerisinde çeşitli tedaviler yapılmasına rağmen, 226 hastanın %32 inde ereksiyon bozukluğu görüldü ve bu da hasta ve eşlerinin yaşam kalitelerini çok olumsuz etkiliyor.

2016 yılında Fransa’dan Yiou ve arkadaşları prostat kanseri için prostatektomi  ameliyatı olan ve vasküler (damarsal) yetmezlik nedeniyle sertleşme bozukluğu olan, hiçbir tedaviye yanıt vermeyen, yaşları 45-70 yaş arasında, 12 hastanın penisine kemik iliği kök hücrelerini enjekte ettiler ve hastaları 1 yıl takip ettiler. 6. aydan sonra 12 hastanın 9’unun ilaç kullanarak cinsel ilişkiye girdiği bildirildi. Bu durum 1. yıl takibinde de devam etti. Ciddi yan etki belirtilmedi.(2)

2016 yılında, Danimarka’dan M.K. Haahr ve arkadaşları prostat kanseri için prostatektomi ameliyatı olan ve sertleşme bozukluğu olan, hiçbir tedaviye yanıt vermeyen, 46-69 yaş arasında, 17 hastanın penisine yağ dokusu kaynaklı kök hücreleri enjekte ettiler. 6. ayda 17 hastanın 8’inin cinsel ilişki kurma yeteneğini geri kazandığı belirtildi. Hastaların yarısından fazlasında olumlu sonuçlar alınmıştır. Hiçbir ciddi yan etki bildirilmedi. (3)

Radikal prostat ameliyatı sonrası tedavilere yanıt vermeyen ve sertleşme bozukluğu olan 21 hastaya tek doz yağ dokusu kök hücresi penise enjekte edildi ve 1 sene takip edildi. 15’inde idrar kaçırma yok, 6’sında idrar kaçırma var. İlk grupta %53’ü 1 sene sonunda seks yapıyor, idrar kaçıranların ise sertleşme durumunda düzelme yok. Hiçbirinde yan tesir ve komplikasyon yok. (4)

Ameliyat sonrası oluşan ereksiyon bozukluğunda kök hücre deneysel tedavisi yeni bir çığır açacaktır.

 

KAYNAKLAR:

1-Haahr MK, Azawi NH, Andersen LG, Carlson S, Lund L.A Retrospective Study of Erectile Function and Use of Erectile Aids in Prostate Cancer Patients After Radical Prostatectomy in Denmark.Sex Med. 2017 Sep;5(3):e156-e162.

2- Yiou R, Hamidou L, Birebent B, Bitari D, Lecorvoisier P, Contremoulins I, Khodari M, Rodriguez AM, Augustin D, Roudot-Thoraval F, de la Taille A, Rouard H.:Safety of Intracavernous Bone Marrow-Mononuclear Cells for Postradical Prostatectomy Erectile Dysfunction: An Open Dose-Escalation Pilot Study.Eur Urol. 2016 Jun;69(6):988-91

3-Haahr MK, Jensen CH, Toyserkani NM, Andersen DC, Damkier P, Sørensen JA, Lund L, Sheikh SP.Safety and Potential Effect of a Single Intracavernous Injection of Autologous Adipose-Derived Regenerative Cells in Patients with Erectile Dysfunction Following Radical Prostatectomy: An Open-Label Phase I Clinical Trial. EBioMedicine. 2016 Jan 19;5:204-10

4- Haahr MK, Harken Jensen C, Toyserkani NM, Andersen DC, Damkier P, Sørensen JA, Sheikh SP, Lund L. A 12-Month Follow-up After a Single Intracavernous Injection of Autologous Adipose-Derived Regenerative Cells in Patients with Erectile Dysfunction Following Radical Prostatectomy: An Open-Label Phase I Clinical Trial. Urology. 2018 Nov;121:203.e6-203.e13

Bu gönderiyi paylaş


WeCreativez WhatsApp Support
Doktorunuza sormak istediklerinizi WhatsApp üzerinden hemen sorabilirsiniz.
Merhaba, sorularınızı bekliyoruz.