Penise Şok Dalga Tedavisi (ESWT) Hangi Hastalara Uygulanır?

Ereksiyon bozukluğu (ED) nedeniyle başvuranlarda, hastaların beklentileri ve istekleri göz önünde bulundurularak tedavi planını yapmak gerekir.

Genellikle ilk basamakta ağızdan ilaç tedavileriyle hastaların yüzde 70’ine yakınında başarı sağlanabiliyor ancak Şeker hastalarında tedaviye yanıt %50 düzeyine kadar düşüyor.

Avrupa Üroloji  Derneği Klavuzlarında 2013 ten beri ED tedavisinde birinci basamakta ilaçlar(PDE5-i), yaşam tarzı değişiklikleri, risk faktörleri kontrolü ve Düşük enerjili Şok Dalga tedavisi (ESWT) önerilmektedir. Son yıllarda sertleşme bozukluğunun tedavisinde şok dalga (ESWT) yöntemi aşağıdaki durumlarda kullanılmaya başlandı;

-Özellikle damarsal nedenlere bağlı  HAFİF VE ORTA DERECEDE ereksiyon problemi olan hastalar.Serteşme bozukluklarının %70’i bu gruba giren kalp-damar hastaları ve şeker hastalarıdr. .

-Ağızdan ilaç kullanmak istemeyen,

– Ağızdan alınan ilaçların (PDE5-i)  yan tesirlerinden korkanlar

–Kalıcı tedavi olmak isteyenler çünkü İlaçlar sadece sertleşmeyi sağlamakta ve tedavi edici etkileri yoktur

-Başlangıçta ilaçlara yanıt veren ama ilerliyen zaman içinde bu ilaçlara yeterince yanıt vermeyen

-Sinirleri korunan Prostat Kanseri ameliyatları (Rad.Prostatetktomi) veya ışın tedavisi (radyoterapi)  sonrası hastalarda bu tedavi diğer tedavilerle birlikte 12 seans olarak denenebilir.

Genellikle çok ağır , uzun süreli , mikst nedenlere bağlı sertleşme sorununda , PDE5 ilaçlarına başlangıçtan beri hiç yanıt vermeyenlerde, komorbidetesi çok fazla olan ileri yaşlı hastalarda ESWT ‘nin etkisi azdır.

Bu gönderiyi paylaş


WeCreativez WhatsApp Support
Doktorunuza sormak istediklerinizi WhatsApp üzerinden hemen sorabilirsiniz.
Merhaba, sorularınızı bekliyoruz.