İktidarsızlık Gizli Bir Kalp Damar Hastalığının Erken Habercisi Olabilir Mi?

Son yıllarda yapılan araştırmalarda; erkeklerde Erektil Disfonksiyon, şeker veya kalp hastalığının ön belirtisi olabiliyor.

Erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluğunun ortaya çıkışından yaklaşık 5 yıl sonra kalp krizi geliştiği gözlendi. Bu oran özellikle 40 yaş üzerindeki erkeklerde yüzde 50’ye kadar varıyordu yani HER 2 ERKEKTEN 1’İ TEHDİT ALINDA.

Damar sertliği aslında bütün vücuttaki damarları etkileyen bir sorun. Ancak Damar sertliği öncelikle sertleşme problemi ile ortaya çıkıyor.Çünkü Penisi besleyen damarların çapı 1-2 mm iken kalbi besleyen damarlar 4-5 mm civarındadır. DAMAR SERTLİĞİNDEN ÖNCE CİNSEL ORGAN ETKİLENİYOR

Sonraki 5 yıl içinde hastalık kalp damarlarında gizlice devam ediyor ve erken tanı konulmazsa sonrasında kalp spazmı ya da kalp krizi olarak ortaya çıkıyor.

DAMAR SERTLİĞİ ve DİYABET DÜZELİRSE CİNSEL YAŞAM DA DÜZELİR .

Damar sertliğine karşı alınan önlemler, (yaşam tarzının düzeltilmesi ve risk faktörlerinin kontrolü) gizli kalp hastalığı oluşumunu engellemesinin yanı sıra, cinsel fonksiyon bozukluğu sorununun da hafiflemesini sağlıyor.

Erkeklerte cinsel fonksiyon bozukluğu sorunu ile doktora başvuran 100 erkekten 11’inde, o güne kadar tanısı konulmamış diyabet hastalığı görülüyor. ED nedeniyle başvuran hastaların  %11.4’ünde diyabet , %4.2 bozulmuş glikoz intoleransı testi veya insülin direnci bulunuyor. İktidarsızlık özellikle 45 yaşında daha genç ve 45-65 yaş arası hastalarda diyabetin ilk habercisi olabilir.

Şeker hastalığının tedavi edilmemesi ve şeker düzeylerinin yüksek seyretmesi iktidarsızlık sorununun çok hızlı bir şekilde kötüleşmesine sebep olmaktadır.Oral antidiyabetikler veya insülin ile şeker hastalığının  kontrol altına alınması (Hba1c<7) gereklidir.

.Bu nedenle cinsel fonksiyon bozukluğu yaşayan erkeklerin kalp  damar ve şeker  hastalığı açısından mutlaka araştırılmaları gereklidir.

Nehra A, Jackson G, Miner M, et al. The Princeton III consensus recommendations for the management of erectile dysfunction and cardiovascular disease. Mayo Clin Proc 2012; 87: 766 – 78.

Bu gönderiyi paylaş


WeCreativez WhatsApp Support
Doktorunuza sormak istediklerinizi WhatsApp üzerinden hemen sorabilirsiniz.
Merhaba, sorularınızı bekliyoruz.