Ereksiyon, Sertleşme İlaçları (PDE5İ) Nelerdir?

Ereksiyonu engelleyen enzimleri bloke etmeye yarayan ereksiyon ilaçlarının(fosfodiesteraz 5 inhibitörleri) amacı penisteki kanlanmayı artırmaktır..


Sertleşme sorununda  birinci basamak tedavisi  olarak tüm dünyada yaygın olarak kullanılırlar. Başarı oranları %70-80 dir.

Bu ilaç grubunda şu ilaçlar bulunur, Sildenafil, Vardenafil, Tadalafil ,udonafil ve Avanafil bulunmaktadır. ilk kez sildenafil 1998 yılında kullanılmıştır.Dünyada en çok reçete edilen ilaçlar listesinde yer alırlar.

Hangi ilacın seçileceğine ve dozuna doktorunuz ve hasta birlikte karar verir. Ancak MUTLAKA DOKTOR KONTROLUNDA KULLANILMASI gerekir yoksa çok nadirde olsa ani ölümlere yol açabilir.

Bu ilaçların etkileşim açısından sadece başlangıç süreleri, gıda ile etkileşimleri ve etki süreleri birbirinden farklıdır. Etkinlikleri ve yan etkileri birbirlerine benzemektedir.Doz arttıkça etki ve yan etki artar.

Sildenafil ve Vardenafil etki başlangıcı  ortalama  30 dakika-2 saat dir ve etki süreleri diğerlerine göre daha kısadır(4-6 saat). Programlı cinsel ilşki sağlarlar.

Tadalafil ise daha geç ortalama 2 saatte ereksiyon sağlarken etki süresi diğerlerine göre daha uzundur.(24-36 saat)Doğal seks yapmayı sağlar.

Bu gönderiyi paylaş


WeCreativez WhatsApp Support
Doktorunuza sormak istediklerinizi WhatsApp üzerinden hemen sorabilirsiniz.
Merhaba, sorularınızı bekliyoruz.